Değerli Gençler,

Zorlu bir maratonu geride bıraktınız ve yakın zamanda hayatınızın önemli kararlarından birini vereceksiniz. Maalesef ülkemizde, üniversitede bir bölüme yerleşmiş olanların %31’i her yıl yeniden sınava girmekte ve üniversite mezunlarının ancak %30’u kendi mesleğini icra etmektedir. Bu bağlamda, kararınızı verirken, mutlu olacağınız ve kişiliğinize uygun bir meslek seçmenizin çok kritik olduğunu özellikle vurgulamak istiyorum.

Hastaya doktor, savunmaya avukat, uzaya astronot, geri kalan her şey için Endüstri Mühendisi” ifadesi, fazla iddialı gibi gözükmekle beraber, endüstri mühendisleri ile ilgili fiili bir durumu, biraz da eksik olarak ifade etmektedir. Çünkü bir endüstri mühendisi, hemen hemen her sektörde çalışma imkanı bulabildiği gibi, doktor, avukat ve astronota da, işlerini daha iyi yapabilmeleri için destek olabilir. Kariyer.net tarafından yapılan bir çalışmada, endüstri mühendislerinin enerjiden sağlığa finanstan bilişim sektörüne kadar en az 20 farklı sektörde ve en az 13 farklı departmanda çalıştıkları tespit edilmiştir. Bu bağlamda, bir endüstri mühendisi, kendi ilgi alanına ve yeteneklerine uygun herhangi bir sektörde kariyer yapma imkanına ve kariyerini üst seviye yönetici olarak noktalama imkanına sahiptir.

Aşağıdaki maddeler, endüstri mühendisliğinin bugünü ve geleceği hakkında yeterli ipucu verecektir:

  • Endüstri mühendisliği, 2009 yılında yayımlanan “İşte geleceğin gözde meslekleri” başlıklı haberde yer alan 18 meslekten biridir. (İlgili bağlantı)

  • Endüstri mühendisleri, “2015’in en iyi 10 mesleği” arasında bulunan, aktüer, matematikçi, istatistikçi, veri bilimcisi ve yazılım mühendisi olarak çalışabilmektedir. (İlgili bağlantı)

  • 2011 yılında 183 CEO ve genel müdür ile yapılan bir araştırmaya göre, Türkiye’deki CEO’ların %52’si mühendislik kökenine, %20’si işletme kökenine sahiptir. Mühendislikler arasında, endüstri mühendisliği ile makine mühendisliği %31’lik bir oranla başı çekmektedir. %31’lik oran içinde, bazı sektörler hariç, endüstri mühendislerinin ağırlıklı olduğunu söylemek mümkündür. (İlgili bağlantı)

  • Endüstri Mühendisliği kökenli üst düzey yöneticilerden bazıları: Turkcell Genel Müdürü, Unilever, Microsoft Türkiye, Marks&Spencer, ETİ CEO’ları, Merkez Bankası Başkan Yardımcısı vd. Dünyaca bilinen Apple’ın şu anki CEO’su Tim Cook da, endüstri mühendisidir.

  • Endüstri mühendisliği, Career Builder ve EMSI (Economic Modeling Specialists International) ortaklığı ile belirlenen “2015’in en iyi 10 mesleği” arasında yer alan tek mühendislik dalı olmuştur. (ilgili bağlantı) Listenin oluşturulmasında, arz ve talep durumları dikkate alınmıştır. Şirketlerin 700’den fazla iş için vermiş oldukları ilanlar ile bu ilanlar için işe girenlerin sayıları arasındaki farklar karşılaştırılarak, şirketlerin en fazla ihtiyaç duydukları mesleklere listede yer verilmiştir. Endüstri mühendisleri, listede yer alan diğer işlerden, “satış temsilcisi ve yöneticisi, yazılımcı, web tasarımcısı ile tıp/sağlık hizmetleri yöneticisi” olarak da çalışabilmektedir.

Endüstri mühendisleri, çok yönlü ve çok amaçlı düşünebilen, analiz ve sentez yapabilen, çözüm odaklı, araştırmacı ruha sahip, yaratıcı, insan odaklı, sosyal, iletişim becerileri yüksek, hareketli yaşam tarzını seven, planlama ve organizasyon yeteneğine sahip kişilerdir.

Endüstri mühendisleri, hem mühendislik hem de işletme alanını entegre eden bir eğitim alırlar. İyi bir endüstri mühendisi, bir bilgisayar mühendisi gibi bilgisayar kodu yazabilir; bir istatistikçi gibi istatistiksel analizler yapabilir; bir yönetim danışmanı gibi çalışabilir. İlgi alanına göre de, enerji, sağlık veya lojistik gibi çok farklı alanlarda uzmanlaşabilir.

AGÜ Endüstri Mühendisliği Bölümü, en az üç yıl farklı ülkelerde tecrübesi olan genç, dinamik ve kaliteli akademik kadrosu, 3. nesil üniversiteye uygun eğitim-öğretim altyapısı, eğitim ve iş dünyasından paydaşların fikirleri alınarak oluşturulan ders programı, hizmet ve üretim sektörü ile kurduğu güçlü bağları, birinci sınıftan itibaren başlattığı uzun süreli staj programları ile, geleceğin endüstri mühendislerini yetiştirecektir. Mezunlarımız,  optimizasyon, simülasyon, olasılık/istatistik , karar/risk analizi ve bilgisayar programlama gibi tüm sektörlerde kullanabilecekleri temel alanlarda hem teorik hem de pratik olarak yetkinlik kazanacaktır. Ayrıca, enerji, finans, üretim, afet yönetimi ve lojistik gibi alanlarda uzmanlaşma imkanına sahip olacaktır. Mezunlarımız, sadece akademik olarak değil, gerek iş dünyası gerekse akademik dünyada ihtiyaç duyacakları sosyal ve bireysel becerilerle donatılacaktır.

Sınırlarınızı zorlamayı, farklı olmayı ve fark yaratmayı, zor olanı başarmayı, içinde yaşadığınız topluma katkıda bulunmayı, aile atmosferi içinde kaliteli bir üniversite eğitimi almayı  istiyorsanız, sizi AGÜ Endüstri Mühendisliği ailesine davet ediyoruz.

Doç. Dr. İbrahim Akgün

Endüstri Mühendisliği Bölüm Başkanı