Endüstri Mühendisliğinin geleceği olan bir meslek midir?

Endüstri mühendisliği, eskimeyen ve eskimesi söz konusu olmayan mühendislik disiplinlerinden biridir. Bunun en önemli sebebi, endüstri mühendisliğinin sürekli kendisini yenilemesi, güncel gelişmeler ile barışık olması ve sürekli yeni çözüm yöntemleri ile metodolojileri geliştiren bir disiplin olmasıdır. Aşağıdaki haberler, endüstri mühendisliğinin gelecekte de popüler olmaya devam edeceğini göstermektedir:

  • Endüstri mühendisliği, 2009 yılında yayımlanan “İşte geleceğin gözde meslekleri” başlıklı haberde yer alan 18 meslekten biridir. (Bkz. [6])
  • Endüstri mühendisleri, “2015’in en iyi 10 mesleği” arasında bulunan, aktüer, matematikçi, istatistikçi, veri bilimcisi ve yazılım mühendisi olarak çalışabilmektedir. (Bkz. [7])
  • Endüstri mühendisleri, “Geleceğin en iyi 20 mesleği” arasında bulunan, genel ve operasyon müdürü, pazar araştırması ve pazarlama analisti uzmanı, denetçi, medikal ve sağlık hizmetleri müdürü ve yönetim analisti olarak da çalışabilmektedir. (Bkz. [8])
  • Endüstri mühendisliği, Career Builder ve EMSI (Economic Modeling Specialists International) ortaklığı ile belirlenen “2015’in en iyi 10 mesleği” arasında yer alan tek mühendislik dalı olmuştur (Bkz.[9]). Listenin oluşturulmasında, arz ve talep durumları dikkate alınmıştır. Şirketlerin 700’den fazla iş için vermiş oldukları ilanlar ile bu ilanlar için işe girenlerin sayıları arasındaki farklar karşılaştırılarak, şirketlerin en fazla ihtiyaç duydukları mesleklere listede yer verilmiştir. Endüstri mühendisleri, listede yer alan diğer işlerden, “satış temsilcisi ve yöneticisi, yazılımcı, web tasarımcısı ile tıp/sağlık hizmetleri yöneticisi” olarak da çalışabilmektedir.

Özetle, “Hastaya doktor, savunmaya avukat, uzaya astronot, geri kalan her şey için Endüstri Mühendisi” ifadesinde önemli bir gerçeklik payı vardır.

Yazımızı endüstri mühendislerinin problemlere yaklaşım farkını anlatan bir anlatı ile sonlandıralım (Bkz.[10]).

İtalya’nın Pisa şehrinde bulunan belirli bir eğime sahip olan Pisa Kulesi’nin yüksekliğinin nasıl bulunabileceği sorulduğunda matematikçi; Pisa Kulesi’nin gölgesi düştüğü zaman Pisagor bağıntısını kullanarak kulenin yüksekliğini bulabileceğini söyler. İnşaat Mühendisi; kulenin tepesinden aşağıya bir şakül salıp şakülün ip uzunluğu yardımıyla bulabileceğini söyler. Endüstri Mühendisi ise şu cevabı verir; “Yahu bu kadar uğraşmaya ne gerek var gider görevliye sorarım cevabını verir”.

Sorularınız için ibrahim.akgun@agu.edu.tr

Kaynaklar

 [6] http://www.milliyet.com.tr

[7] http://finans.mynet.com

[8] http://www.endustrimuhendisligim.com

[9] http://www.businessinsider.com

[10] http://www.sauemk.com