İbrahim Halil Safa Öz

DİYARBAKIR FİNAL FEN LİSESİ MEZUNU

Abdullah Gül Üniversitesi Endüstri Mühendisliği

Arkadaşlar merhaba ben endüstri mühendisliği 1.sınıf öğrencisi İbrahim Halil Safa Öz, öncellikle hepinize geçmiş olsun. Biliyorum hepiniz tercih dönemine kadar yüzlerce makale okul tanıtım broşürleri vesaire okuyacaksınız bu yüzden sizi çok sıkmadan AGÜ’yle alakalı deneyimlerimi ve görüşlerimi bir kaç satırbaşında anlatmaya çalışacağım umarım faydalı olur.

AGÜ’ye gelmeden önce AGÜ’yü nasıl görüyordum?

Bildiğiniz gibi bir fonksiyonun birinci dereceden türevinin sıfır olduğu noktalar yerel maksimum veya yerel minimum noktalardır. Hah işte AGÜ’ye geldiğim dönem benim hayatımın yerel minimum noktasıydı. Bunun bir çok sebebi var bunlardan biri hayalimin mesleği doktor olmaktı onu kaçırmıştım sonra “Kayseri” hayatımda hiç gitmedim çok sıkıcı diyorlar keza AGÜ içinde yahu daha mezun vermemiş nasıl böyle bir risk alırsın vesayre vesayre. Neyse bu şartlar altında tercih döneminin son günü saat 10:30’da AGÜ’yü hemen gelebilecek yerlerin en üstüne taşıdım.

Veeee… AGÜ’ye geldik.

AGÜ’ye babamla bereber kayıt yaptırmaya geldik kaydı yaptırdığımız esnada öğrenci işlerindeki memur abla muafiyet sınavı var haberiniz olsun dedi, neyse olsun geçerim zaten dedim (Yazarken bile gülüyorum buna). Sonra üst dönemlerden bi kaç arkadaşla konuştum başkan nasıl bu muafiyet olayı felan çocuk döndü dedi : Çok zor Allah yardımcın olsun. Neyse muafiyete girdim sonuçlar geldi tabi anlayacağınız üzere derslerin seviyeleri berbat öyle başladık hazırlığa. Hazırlık inanılmaz derecede zor açık açık söyliyeyim fakat bir o kadar da öğretici. Çünkü, ben gelmeden once ingilizce seviyem “I go, you go , we go “ iken şu anda Game of Thrones’u gayet rahat bir şekilde “ingilizce” altyazılı olarak izleyebiliyorum. Neyse, hazırlık acısıyla tatlısıyla 1.5 yılda bitti. Evet, uzattım hazırlığı ama pişman değilim bol bol ildışına çıkıp gezmiştim çünkü Kayseri’nin güzelliklerinin farkına varmamıştım daha. Bölüme başladık ilk 8 hafta neredeyse her hafta 1 fabrika gezdik ve endüstri mühendisliğinin ne iş yaptığını canlı canlı gördüm ve öğrendim tabi bu esnada okula da onlarca konuşmacı geldi ki bunlardan 1 tanesini biz klüp olarak getirdik (seneye inşallah senle beraber getirmeye çalışırız.).Bu gezilerden ve konuşmacılardan öğrendim ki doktor olmak benim değil toplumun hayali mesleğiymiş benim asıl sahibi olmam gereken meslek endüstri mühendisliğiymiş. AGÜ sana acayip fırsatlar sunuyor gelmeden önceki teorik öğretim hayatından seni çıkartıp pratik öğretim hayatına sokuyor.

Daha bir çok şeyi paylamak isterdim sizinle fakat dediğim gibi size sıkmak istemem . Sonuç olarak, AGÜ benim yerel minmumdu fakat şu anda görünen o ki limit sonsuza gidiyorum arkadaşlar onun sayesinde.

Ha bu arada ben bayaa konuşkan bi herifimdir bana ne zaman ulaşmak istersen müsaitim :

https://www.facebook.com/safa.oz.14

ibrahimhalilsafa.oz@gmail.com


Burhan Özyılmaz

BURSA NİLÜFER AHMET ERDEM ANADOLU LİSESİ MEZUNU

Abdullah Gül Üniversitesi Endüstri Mühendisliği

Üniversite sınavına hazırlık döneminde daha az mevcutlu sınıflarda eğitim görmek için dershanelere ve etüt merkezlerine başvurmuştum. Buradan kalkıp yüzün üzerinde mevcutlu sınıflarda eğitim– öğretim görmek kolay olmayacaktı. AGÜ'de sağlanan düşük mevcutlu sınıflarda eğitim benim için önemli bir avantajdı. Tabii tek sebebim bu olamazdı. Ana dili ingilizce olan eğitmenler eşliğinde Amerika'da devam eden dil eğitimi, Erasmus projelerini ve gençlik çalışmalarını amaç edinmiş AGÜ Gençlik Fabrikası, Endüstri Mühendisliği bölümündeki hocalarımla yaptığım konuşmalar ve tabii ki kısa sürede zirveyi zorlayan bir üniversite olması AGÜ'yü seçmem için önemli sebepler arasında. Her şeye rağmen bu aileye dahil olmak kolay olmadı ama asla pişman etmedi. AGÜ'de görüşmek üzere...


Şeyma Doğan

MANAVGAT ANADOLU LİSESİ MEZUNU

Abdullah Gül Üniversitesi Endüstri Mühendisliği

Fikrim var hayata geçirmek istiyorum diyorsanız,  kulüp kurmak istiyorum diyorsanız, etkinliklere kolaylıkla dahil olmak istiyorum diyorsanız, kısacası bir şeylerin ilk'inde yer almak ve "ben de varım" demek istiyorsanız Agü sizin yeriniz. Öğrenci odaklı eğitim sistemi ile Agü, başarılı bireyleri hayallerini  gerçekleştirmesi adına Agü'ye bekliyor. Ek olarak benim Agü'yü seçmemdeki en büyük etkenlerden birisi %100 İngilizce eğitim vermesi. Ailem ve öğretmenlerimin gözünde Agü, lisede İngilizce'si berbat olan bir öğrencinin riski seçimi gibi görülse de, Agü'nün kaliteli hazırlık eğitimi sayesinde riski avantaja çevirdim. Bir de hazırlık eğitimi sonrası sadece hayalini kurduğum ama gerçekleşmesine ihtimal  vermediğim Amerika'ya gidişim özgüvenimin tazelenmesine sebep oldu. Diyorum ki, siz hayal edin,  Agü'de hayallerinizi gerçekleştirelim.


Halit Yalçın

FETHİYE ÖMER ÖZYER ANADOLU ÖĞRETMEN LİSESİ

Endüstri Mühendisliği

 

Resme büyük açıdan bakmamızı sağlayarak en iyi şekilde eğitilmemiz için elinden geleni yapan seçkin eğitmen kadrosuyla dünü ve bu günü iyi bir şekilde analiz edip bizi geleceğe en iyi şekilde hazırlayan okulumuz, öğrenci için biçilmiş kaftan gibidir. Teknolojiyle eğitimin güzel bir şekilde harmanlanmasıyla okulumuz Anadolu'da filizlenen bir çınar misali köklerini salmaktadır.  Okulumuzda akademisyenlerle öğrenciler arasında oluşturulan muhteşem atmosfer öğrenciyi sorup araştırmaya yöneltmekte ve hocalarında desteğiyle başarıya giden yolda emin adımlar atılmaktadır. Okul yurtları ve binalarıyla bize çalışmamız gereken yeri ve imkanları en iyi şekilde sunmaktadır. Endüstri Mühendisliği olarak yapılan teknik gezilerle, sahadan gelen üst düzey yöneticilerle, ve ders kapsamında yapılan projelerle, sunumlarla zorlayıcı ama bir o kadar da etkili bir öğretim şekli sizi bekliyor. Yani işin özü geleceğin CEO'su olmak için doğru yerdesiniz.


Canan Aslı Altıok

KONYA ANADOLU LİSESİ

Abdullah Gül Üniversitesi Endüstri Mühendisliği

‘’Neden AGÜ anlatsana biraz?’’ sorusu olmazsa olmazıdır üniversitemizin. Her gelen birkaç kez cevaplamış, cevabı değişenler olduğu gibi değişmeyenlerimiz de çoğunlukta. Ben ikinci gruptayım sanırım. Endüstri mühendisliği 2.sınıf öğrencisiyim. Bölümümü araştırarak severek geldim diyebilirim. Üniversite seçme konusu ise apayrı bir hikaye oldu benim için. Daha önce duymadığım tanımadığım bir üniversiteyi tercih gününe 1 gün kala görerek, hocalarımla tanışarak  tercih listeme yazdığımdaki heyecan, sonuçlar açıklandığı gün duyduğum heyecandan farksızdı. Beni bu kadar çok etkileyen şey sanırım giren öğrenci sayısının azlığı ve buna bağlı olarak öğrenciye verilecek eğitimin kalitesinin de yüksek olacağını düşünmemdendi. Hazırlık ve birinci sınıf, ve bu süreçte edindiğim tecrübelerin hayata, kariyere ve insana bakış açımı nasıl değiştirdiğini şimdiden görebiliyorum. Önümdeki 3 senenin de, üniversitemin ve hocalarımın da desteğiyle dolu dolu geçeceğini hayal edebiliyorum.


Sevde Zülal UYSAL

KONYA SELÇUKLU ANADOLU LİSESİ

Endüstri Mühendisliği

Tercih dönemimde en çok iki okul arasında gidip geldim: Abdullah Gül Üniversitesi ve Ankara Üniversitesi. Gideceğim bölüm belliydi ama hangi üniversitenin benim için daha iyi olacağını bilmiyordum. Seçimim Abdullah Gül Üniversitesi’nden yana oldu çünkü başta AGÜV’ün bize sağladığı burs ve yurt olanağı, eğitimin %100 İngilizce olması, hazırlık okulundaki öğretmenlerin çoğunun yabancı uyruklu olması, yurt dışı olanağı, arkadaşlarınızla keyifli vakit geçirebileceğiniz bir kampüse sahip olması, bölüme ve okula alınan öğrenci sayısının az olması dolayısıyla öğretmenlerin öğrencilerle daha fazla ilgilenmesi ve bölümdeki çekirdek kadronun sağlam olması beni cezbeden bazı nedenlerden bir kaçı. Evet, bulunduğu şehirden dolayı biraz dezavantajlı olduğunu düşünmüştüm ama okulun sağladığı olanaklar sayesinde bu dezavantajları düşünmez oldum.